Pěstovat microgreens je tak jednoduché že? Skoro na každém webu zaměřeném na pěstování microgreens se s podobným nadpisem setkáte. Je dost možné, že si dokonce přečtete na první pohled dokonalý návod nebo zkouknete pětiminutové video a je vše jasné. Po převedení teorie do praxe ale často nebývá vše tak jednoduché a důležité informace často chybí.
Z toho důvodu jsem se rozhodl vytvořit tento návod, kterým nahlédneme detailně pod pokličku pěstování microgreens v rámci mého eshopu www.microsemena.cz.
Pokud jste začátečníci a rádi byste si vypěstovali microgreens doma nebo pokročilý zahradník, který by chtěl své pěstování posunout na další úroveň, ale pořád se mu nedaři dosáhnout stabilních výnosů a nízkých nákladů, čtěte dále.
V článku níže si řekneme kolik semínek zasadit, při jaké teplotě a vlhkosti je nechat klíčit, jaké pomůcky použít, čemu se vyhnout a na co si dát pozor.
----
1) Začněte přípravou pěstební misky. Já po mnoholetém pěstování microgreens skončil u těchto jídelních táců o rozměrech 28x39cm. Důležitá je výška 1.5cm, která zaručuje nízkou spotřebu substrátu a dostatečně nízký okraj, který umožňuje cirkulaci čerstvého vzduchu mezi hustě klíčícími semínky.
2) Na pěstební misku položte druhou, perforovanou misku. Já využívám stejných táců, které jsem ručně upravil pro své potřeby a udělal v nich díry, abych zajistil rovnoměrné vsakování vody při zalévání zespoda.
3) Perforovanou podmisku naplňte rovnoměrně substrátem v dostatečném množství. Důležité je použít kvalitní a jemný substrát, který je zbavený plísní a parazitů. Pokud takový nenajdete, nabízí se varianta substrát tepelně ošetřit např. v troubě. Prověřený pěstební substrát, který používám já, můžete zakoupit na eshopu zde.
4) Nyní je dobré substrát mírně na několika místech přitlačit a vyrovnat. K tomu používám plnou pěstební podmisku. Vytvořím tak dostatečně rovný povrch pro rovnoměrné zasetí semínek.
5) Zarovnaný substrát navlhčete odstátou vodou. Pro tento účel můžete použít jakýkoliv postřikovač. Cílem je substrát zvlhčit, nikoliv prolít naskrz. Semínka pak daleko jednodušeji po povrchu rozprostřete.
6) Nyní semínka rovnoměrně zasadíme a rozprostřeme po povrchu substrátu. Zda semínka, musíte namáčet a jak dlouho, se dozvíte v popisku každého produktu na eshopu. V tomto případě jde o Ředkvičku Rose a do této pěstební misky sadím 50g semínek.. Ačkoliv její semínka není potřeba namáčet, já osobně to dělám u všech semínek po dobu 12-24 hodin. Zajistím tak vyšší a rychlejší klíčivost.
Dejte si pozor na shlukování semínek v okrajích pěstebních podmisek nebo v mezerách v substrátu. Větší množství semínek na sobě často vytváří prostor pro vznik plísně, které se chcete vyvarovat.
Pokud narazíte během setí na semínka, které jsou viditelně poškozena, rovnou je vyřaďte a z pěstební mísky vyhoďte. Poškozená semínka po zasetí začnout hnít a bývají častým důvodem výskytu plísně a vyhození celé úrody.
Pokud zaséváte starší semínka nebo máte dojem, že byla nevhodně skladována, můžete použít pro zvýšení klíčivosti a sanitaci semínek 10 ml 3% peroxidu vodíku na 1 litr vody, ve které semínka dezifikujete.
7) Nyní semínka opětovně navlhčete postřikovačem. Buďte opatrní, kolik vody použijete. Tady více než kdy jindy platí, že méně je někdy více.
8) Navlhčená semínka zakryjte plnou pěstební miskou. Vždy si buďte jistí, že dno podmisky je řádně čisté a není znečištěno například zaschlými zbytky předešlé produkce. Pokud zaséváte více pěstebních misek, můžete je na sebe volně skládat. Mě se osvědčil maximální počet pěti pěstebních dvojmisek na sobě.
9) Zakrytá semínka před podmisku mírně přitlačte do substrátu. Usnadníte tak semínkům práci při zakořenění. Netlačte příliš. Hrozí poškození semínek a udusání substrátu do takové míry, že vytvoříte prostředí nevhodné pro pěstování.
10) Nyní umístěte zakrytá semínka na místo, kde po dalších 4-5 dní budou semínka v klidu klíčit. V tomto období není nutné na semínka nahlížet ani nijak substrát zvlhčovat. Přikrytím semínek vzniká v kombinaci s navlhčeným substrátem vhodné prostředí pro klíčení. Ideální výchozí teplota je pro většinu odrůd mezi 18-20°C, přičemž během klíčení dochází v pěstebních miskách k nárůstu teploty o 1-2°C. Relativní vlhkost v místnosti by se měla pohybovat mezi 50-65%.Dejte si pozor především na vyšší teplotu. Může zapříčinit v kombinaci s nedostatkem čerstvého vzduchu pod zakrytou miskou uhnívání semínek.
Zda misky zatížit pro lepší klíčení se dočtete v popisu produktů. Já používám dlažební kostky o váze cca 4 kg.
Nyní zbývá jen počkat pár dní a pustit se do druhé fáze pěstování microgreens, a to období růstu.
Jak na to si řekneme v příštím článku, kde společně vyklíčená semínka odkryjeme a do detailu si popíšeme, s jakými problémy se po odkrytí můžeme setkat, co s tím provést a jak často a hodně naše microgreens zalévat.
Máte dotazy k pěstování, produktům nebo máte zájem o spolupráci? Ozvěte se mi prostřednictvím kontaktního formuláře. Nebo využíjte síly sociálních sítí na instagramu. Rád poradím a pomůžu.
Jiří